Co mám dělat, když se necítím dobře?

Co mám dělat, když se necítím dobře?

4. 4. 2025
Každý z nás to zažije. Někdy je prostě den na h.., teda na prd. Ráno se ti nechce vstát, jsi bez nálady a všechno je pro tebe náročnější než obvykle. Nemusí to vždycky znamenat, že se děje něco vážného. Ale je to nepříjemný a my ti v článku dáme pár tipů, co s tím. Zaměříme se přitom především na školu.

 

Co ve škole?

Někdo si tvých nálad nebo změny v chování může všimnout i ve škole. Nebo ty sám/sama se budeš chtít na někoho obrátit. Samotní spolužáci a učitelé jsou nedílnou součástí toho, že
i oni ti mohou pomoci!

Školní speciální pedagog

Speciální pedagog je ve třídě od toho, aby pomohl žákům, který mají specifický poruchy učení. Například dyslexii, dysgrafii, dyskalkulii apod. Specifický poruchy učení (SPU) nesouvisí s inteligencí jedince! Může odkázat žáka s rodiči do pedagogicko-psychologické poradny (PPP) nebo do speciálně-pedagogického centra (SPC).

Školní psycholog

Školí psycholog je člověk, který má vystudovanou psychologii. Většinou ve škole nepracuje na plný úvazek. To znamenám, že tam nemusí být každý den. Proto je důležité si před návštěvou zjistit, kdy ho ve škole zastihneš.

Školní psycholog neřeší pouze to, že někomu nejde učení nebo je v něčem pozadu. Pomáhá žákovi, pokud se třeba necítí ve škole dobře psychicky. Například je často smutný, přestal se bavit se spolužáky.

Pokud chce žák navštívit školního psychologa, tak potřebuje písemný souhlas od zákonného zástupce. Výjimkou je akutní krize, tam souhlas není vyžadován. Školní psycholog je vázán mlčenlivostí a zároveň má ohlašovací povinnost.

Výchovný poradce

Výchovný poradce je na škole potřeba když žák začne mít problémy s chováním. Například nedodržuje pravidla, nerespektuje autoritu (např. učitele). Výchovný poradce se může spojit
i s rodiči. Poskytuje i kariérní poradenství. To znamená, když žák řeší, co bude studovat.

Metodik prevence

Metodik prevence zajišťuje ve škole preventivní programy ve třídách, které můžou být na různá témata. Zároveň metodik prevence řeší šikanu, kyberšikanu, kouření o přestávkách apod.

Nezapomínej, že tito lidé, kteří mají jednu z těchto funkcí, mohou kontaktovat rodiče. Proto si vždy ověř, zda je vše opravdu mezi váma, nebo to bude muset ten člověk říct někomu u tebe doma (zákonnému zástupce/opatrovníkovi). 

Co když s nikým ve škole mluvit nechci?

Nemusíš, není to tvoje povinnost.

Je fajn mít k sobě někoho, komu věříš a můžeš se mu svěřit. Může to být kdokoli, kdo je pro tebe důležitý.

Zkus mozek zaměstnat nějakou činností, při které přijdeš na jiné myšlenky. Opět, záleží na tobě, co chceš dělat:

  • Spánek,
  • Hudba a filmy,
  • Sport, procházky,
  • Potkat se s kamarádem,
  • Malování, vyrábění, psaní do deníku,
  • Puzzle, Lego,
  • Vybít svou energii do polštáře,
  • Cokoli co tě baví a vyhovuje tobě.

Odkazy:

https://sancedetem.cz/jak-vam-muze-pomoci-skolni-poradenske-pracoviste#psycholog

https://www.centrumlocika.cz/infografika-a-clanky

Aplikace:

Aplikace nepanikař, je zadarmo ke stažení. Najdeš tam spoustu tipů co dělat, když ti není psychicky dobře a chceš si svůj stav zlepšit. Stáhni si ji a mrkni se na to. Je to dobrý pomocník!

https://nepanikar.eu/

Teréňačky Zuzka a Simča