Den české státnosti

Den české státnosti

27. 9. 2024
O víkendu bude svátek sv. Václava, a tak si o něm povíme něco více. U nás je to státní svátek, takže se nechodí do školy nebo do práce, když to tedy vychází na všední den. Víš ale, že svátek svatého Václava je i Dnem české státnosti? A proč tomu vlastně tak je?

 

Svatý Václav

Připomeňme si teď, kdo byl vlastně svatý Václav. Svatý Václav byl český kníže, nejstarší syn Drahomíry a Vratislava z rodu Přemyslovců. Podle pověsti si jeho výchovu vzala na starost babička Ludmila (která byla také svatá). Vychovávala ho tak křesťanskou výchovou a vedla ho ke křesťanským hodnotám. Díky své křesťanské výchově a dobrým skutkům si ho oblíbili chudí a utlačovaní. Svatý Václav pečoval o chudé, nemocné a sirotky, poskytoval přístřeší cizincům a pocestným. Ničil šibenice. Vedl mravný a zbožný život. Snažil se šířit křesťanství, například tím, že stavěl kostely, navštěvoval hojně bohoslužby. Založil také chrám svatého Víta.  Sehrál důležitou roli při pojetí české státnosti a dokázal zachovat nezávislost českého státu. V českém státu také zavedl pěstování vína. V roce 935 byl zavražděn svým bratrem Boleslavem ve Staré Boleslavi, protože měli mezi sebou konflikt ohledně některých věcí ohledně vládnutí, a tak chtěl Boleslav převzít vládu. To se také po jeho smrti stalo. Václav byl po smrti, pro tohle všechno uvedené, ale hlavně kvůli jeho zbožnosti prohlášen za svatého. Později byl kvůli zásluhám v českém státu prohlášen za patrona českého národa a označen za symbol české státnosti. Je také vyobrazen na dvacetikoruně. 

Den české státnosti

Kvůli tomu jaký svatý Václav byl, a co všechno dělal pro českou zem, byl na svátek sv. Václava vyhlášen v roce 2000 státní svátek. Tento den je právě označován jako Den české státnosti.

Tradice a zvyky

K tomuto dni se také vážou nějaké zvyky a tradice. Jedná se hlavně o:

  • Národní svatováclavská pouť - Národní svatováclavská pouť se stala hlavní připomínkou státního svátku Dne české státnosti a nejvýznamnější duchovní akcí v Čechách. Nejdůležitějším bodem pouti je poutní bohoslužba. Pouť začíná už ale den předem a to tím, že se v Brandýsu nad Labem přivítají relikvie svatého Václava a pak jde průvod do Staré Boleslavi, kde byl svatý Václav zavražděn. 28. září se poté konají mše svaté, jak v Praze, tak ve Staré Boleslavi. Pouť má nejen duchovní program, ale je také lidová pouť pro širokou veřejnost.
  • Svatováclavská kachna -  všichni známe svatomartinskou husu, ale věděl/a jsi, že na sv. Václava by se měla péct svatováclavská kachna? Je tam spoustu ingrediencí, ale dělá se na černém pivě.
  • Svatováclavské slavnosti -  Svatý Václav je patronem nejen země české, ale i pivovarníků a vinařů. Kvůli tomu se tradičně poslední sobotu v září konají po celé České republice, podzimní slavnosti. Nabízejí se tam různé pokrmy, kulturní zážitky, vystoupení folklórních souborů, ale také se otevírají v noci muzea a galerie, kde se většinou konají originální prohlídky.

Starší tradice

Co se týče starších tradic, které se dnes už nedodržují, můžeme zmínit například to, že Den sv. Václava byl důležitý datem pro hospodářství. Ti, kdo pásli v horách, se toho dne vraceli do níže položených míst, aby mohli přezimovat. A také se tento den uzavírala smlouva na další rok, pokud někdo byl čeledín a sloužil u pána (mlynář, statkář apod.) Na Plzeňsku v neděli před nebo po svátku svatého Václava se scházeli lidé, a volili chudého krále, královnu a královské služebníky. Krále pak ozdobili korunou z papíru a stužkami. Poté vytvořili královský průvod, který procházel celou vsí a prosil ve staveních o nějaký dárek. Hospodyně je pak podarovala většinou vejci, chlebem nebo pečínkou. Všichni v průvodu poděkovali a popřáli hospodyni hodně štěstí a šli dále. Večer se poté konala hostina. Po svátku svatého Václava nastával čas, kdy se platila poddanská daň z půdy majiteli panství. Daň se dávala většinou v podobě, vajec, obilí, drůbeže.

Pověsti a pranostiky

Ke svatému Václavu se také váže několik pranostik a spoustu pověstí. Například ta, že sv. Václav vyjede společně s rytíři z hory Blaník, na pomoc české zemi, když jí bude nejhůř. A na konci ještě pár pranostik.

 „Kolem svatého Václava nové léto nastává.“

„Svatý Václav v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.“

„Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.“

„Na svatého Václava každá pláňka dozrává.“

„Na svatého Václava jedna zima přestává a druhá už nastává.“

 

Tak jsme si dnes připomněli, o čem vlastně tento svátek a kdyby tě toto téma zajímalo více, klidně se na nás obrať.

Teréňačky Zuzka a Týna

 

X