
Fast fashion a její dopady
21. 3. 2025
O co jde
Fast fashion, v překladu rychlá móda, je levný a dostupný oblečení. Takový oblečení se vyrábí v obrovským množství. Kromě toho se při jeho výrobě, někdy i dopravě přes celou planetu, neřeší životní prostředí ani zdraví lidí, co ho vyrábí. Možná to takhle zní jako něco, s čím si nemusíme lámat hlavu, ale jde fakt o ohromný množství věcí, který ničí životy i naší planetu.
Levná, ale nebezpečná výroba
Oblečení, co spadá pod fast fashion vyrábí převážně obyčejní lidé nebo dokonce malý děti v továrnách. Najdete je v rozvojových zemích. Tam, kde je levná práce, protože lidi tam nežijí jako my a nemají tak kvalitní životní podmínky. Jde o některý státy v Africe nebo Asii. Určitě znáte ty cedulky s nápisy Made in China, Indonesia, Bangladesh atd. Právě tam je jednoduchý pro velký firmy a prodejce oblečení postavit fabriku a zaměstnat veliké množství lidí, co za málo peněz budou vyrábět hodně věcí. Zaměstnanci tam musí pracovat hodně, ale za málo peněz (nemají ani na obživu pro sebe a rodinu). Používají se tam nebezpečný látky a chemikálie. Těm, co tam pracují, to ničí zdraví. Mají popálené končetiny nebo dýchací problémy, protože to všechno vdechují. Jelikož zaměstnávají velikánský množství lidí, neřeší jak jim je. Proto tam často dochází ke zraněním a úmrtím. A proto pak můžeme mít levné oblečení v obchodech.
Dopady na náš svět
- Odpady a skládky
Slyšeli jste někdy, jak dlouho se rozkládá odpad, který odhodíme na zem (že nejdéle se rozkládá umělý pytlík a třeba jablko se rozkládá rychleji)? Tak si představte, že hodně dlouho (desítky i stovky let) se rozkládá i oblečení, protože často se vyrábí z umělých látek. Hromady oblečení končí na skládkách nebo je někde pálí. Při tom, jak tam dlouho leží, se uvolňují ještě do vzduchu nebo někde i do vody nebezpečné plyny a látky. Jde o skleníkový plyny, co podporují globální oteplování.
- Voda a příroda
Při výrobě se spotřebuje hodně vody, která je pak znečištěná a musí se někam odvádět. Většinou do řek a pak do moře a zabíjí to rostliny a živočichy. Někdy v těch rozvojových zemích se tím znečistí voda, co byla pro obyvatele zdrojem pitné vody. Kromě toho taky putuje do vody mnoho mikroplastů. O těch se v poslední době dočítáme všude a z nejrůznějších zdrojů.
- Doprava přes celou planetu
To, jak se oblečení dováží k nám, asi tušíme. Často na velkých dopravních lodích nebo letadly. Proč to ale zmiňujeme? I letadla nebo lodě spotřebovávají nějaký palivo. Cestováním vznikají emise a další odpad. Emise jsou látky, co znečišťují ovzduší. Takže při tom, jak se vozí hromady oblečení, vzniká i hromada emisí jen proto, abychom v obchodech našly stále nové výrobky.
Značky, co spadají do fast fashion
Mezi nejznámější značky patří H&M, Zara, Shein, Temu nebo Primark. Oblečení je často z nekvalitních materiálů - po čase se ničí nebo je poškozené už v obchodě. Lezou z nich nitky nebo se brzo udělají žmolky. Většina těch kousků je levných a mohou je dávat hodně do slev. Taky v takových obchodech jsou stále nové kolekce.
Je to proto, aby se podpořilo opakované a časté nakupování. Oblečení se nám rychle ničí a tak si koupíme zase brzo nové. Tímhle procesem nás nutí k tomu stále kupovat a utrácet.
Co s tím můžeme dělat my?
- Nákupy s rozmyslem: Rozmyslet se, jestli to fakt potřebuju nebo to je jen trend
- Druhá šance: Second hand, Vinted, Bazary, SWAP výměny oblečení
- Kreativita: Starý věci si uprav (custom, DIY, šití, kresba na oblečení)
- Kvalita: Koukat na to, jestli je oblečení aspoň z příjemného materiálu a zda je pohodlné
Zaujalo tě tohle téma? Tady je k tomu spoustu odkazů:
- https://www.prahaskolska.eu/fast-fashion-jako-jeden-ze-symbolu-moderni-doby-odkud-vlastne-rychla-moda-pochazi/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Fast_fashion
- https://arnika.org/rychle-vyrobeno-rychle-vyhozeno
- https://www.youtube.com/watch?v=DMALZBOIHfs
- https://www.virulent.cz/nase-novinky/slow-fashion-x-fast-fashion/?srsltid=AfmBOoqh7DYdiK-8yLQcMUo0bosmG3ThQGb9xpq4XRTFV-araWZ63TZt
Není to o tom, nikdy si už nic nekoupit nebo nevyhodit. Jde o to, se nad svým oblečením zamyslet a myslet na to, že se můžeme k věcem chovat jinak.
Teréňačky Zuzka a Simča