Jak na dluhy?

Jak na dluhy?

22. 11. 2024
Dluh je velmi vážná věc, je tedy dobré zaměřit se na to, aby dluh vůbec nemusel vzniknout. O tom si povíme v dnešním článku. Ukážeme si, co dělat, když dluh vznikne, jak ho splácet, a co dělat, když ho nezvládáš splácet.

 

Co je to dluh

Dluh znamená to, že má člověk nějakou povinnost splnit závazek, tedy povinnost vyrovnat něco, co si od někoho půjčil (zboží, peníze, službu – např. když jezdíš hromadnou dopravou a nekoupíš si jízdenku) a ještě to nevrátil nebo nezaplatil.  Věřitel je ten komu dlužíš a dlužníkem je ten, kdo dluží.

A jak může vlastně dluh vzniknout?

  • Právě tím, že neuhradíš nějakou službu. Když jedeš MHD a nekoupíš si jízdenku a chytnou tě, musíš pak na dopravním podniku zaplatit pokutu. Pokud tu neuděláš, nabíhají ti tam neustále penále, za to, že si tu pokutu nezaplatil. Může se to klidně dostat i do několika tisícům, takže čím dříve tím lépe. To samé platí, když si platíš tarif na mobilu, internet, nebo pak třeba nájem. Měsíčně máš platit určitou domluvenou částku, a když neplatíš, také ti neustále nabíhají penále.
  • Dluh může vzniknout i tak, že neuhradíš zákonem stanovené odvody (sociální a zdravotní pojištění, daně). Jak už je uvedeno v minulém článku, když nenastoupíš na střední, už od 15 let máš povinnost platit zdravotní pojištění.
  • Dluh také může vzniknout tím, že na své platební kartě půjdeš do mínusu. To znamená, že platíš, i když na dané kartě nemáš dostatek peněz k platbě. Říká se tomu kontokorent.
  • Půjčení peněz, a jejich následné nesplácení.

Co dělat, aby dluh nevznikl?

Můžeš udělat i něco proto, aby dluh vůbec nevznikl a dát si na to pozor:

  • Nejvíce podstatná je prevence. Mít jasno, za co utrácíš, a co si můžeš dovolit, a co už ne. Neutrácet moc, a hlavně ne více než si právě můžeš dovolit. Přehled můžeš mít díky tomu, že si budeš zapisovat svoje příjmy (třeba výplata), a pak útraty (co kupuješ). Z toho ti pak vyjde, jak na tom jsi, a co si můžeš dovolit, a co už ne. Nejdůležitější je mít nějakou finanční rezervu, abys měl/a nějaké peníze našetřeno, kdyby se něco dělo.
  • Zaměřit na to, aby sis správně nastavil splátky. Třeba je dobré si nájem, telefon, splátky bance nastavit tak, že to budeš platit až po výplatě, kdy na bankovním účtu budeš mít peníze. Také je důležitá výše splátky, abys jí zvládl/a splácet vzhledem k tvým příjmům.
  • Super je, když všechno platíš včas a řádně. Ať už je se jedná o telefon, nájem, internet. Když neplatíš včas, tak ti právě vznikají ty penále, a je to zbytečné, protože pak se může vážně stát, že to nebudeš moct splatit. Vždycky se zeptej a domluv, kdy to máš splácet a co ti hrozí, když to platit nebudeš. Abys věděl/a s čím máš počítat.
  • Platit pojištění a daně. Na to si dej zvlášť pozor. Pokud nepracuješ, kdy za tebe zdravotní pojištění platí zaměstnavatel, musíš ho platit sama, anebo být přihlášena na úřad práce, kdy ho za tebe platí po nějakou dobu, úřad práce.
  • Uveď správnou adresu, když budeš vyplňovat formuláře a případné změny nahlas. Tak ti bude moct chodit upozornění za neplacení a upomínky a můžeš to pak, co nejdříve zaplatit.
  • Nejezdi na černo, vždy si kup jízdenku. Kdyby náhodou se to stalo, a budeš muset platit pokutu, vždy ji uhraď na dopravním podniku, co nejdříve.

Jak na půjčení peněz?

  • Když potřebuješ peníze, nejlepší je, když si půjčíš od příbuzných nebo od přátel. Můžeš si s nimi v klidu domluvit, jak to splácíš a klidně bez nějakých úroků (odměna za půjčení peněz).
  • Když ti nemůže pomoct nějaký příbuzný, zkus nejdříve si půjčit od banky. Tam je půjčka bezpečnější a má nižší úroky.
  • Nepůjčuj si od nebankovních institucí. Sice je to rychlejší a snadnější než v bance, ale je to hodně rizikové hlavně v tom, že mají hodně vysoké úroky, horší podmínky při problémech se splácením.
  • Nejdůležitější je se vyhnout nabídkám na internetu, na ulici, v novinách. Kdy nabízejí peníze rychle a hned na ruku. Z toho vždy bývá velký problém. Dej si pozor i na takové nabídky, kdy ti někdo volá a nabízí půjčku.

Co se bude dít, když nebudeš splácet?

Pokud se ti z jakékoliv důvodu nedaří cokoliv platit nebo splácet a vznikne dluh, je potřeba, to co nejdříve řešit. Nejdříve je potřeba si udělat seznam věcí, které platíš (nájem, telefon,,), a také věci, které je potřeba splatit (různé půjčky) a vybrat z toho, co nejvíce hoří, co je opravdu potřeba splatit hned, a co třeba chvíli může počkat. Dále můžeš kontaktovat tu instituci, u které dluh vznikl a domluvit se s nimi, co budeš dělat dál.

  • Je možnost žádat třeba o splátkový kalendář, a to takový, který jsi schopný/á dodržet. Třeba tím, že si domluvíš snížení splátek a jejich rozložení na delší dobu.
  • Snaž se posílat klidně i malé pravidelné částky. Dluh to alespoň trochu sníží.
  • Můžeš požádat o odklad splátky.
  • Jestli třeba máš i půjček více, můžeš zkusit tzv. konsolidaci. To znamená sjednocení více půjček do jedné. Neznamená to, že si sníží dluh, ale spíše právě měsíční splátky, a splacení dluhu bude trvat déle.

Když nebudeš splácet vůbec, může po tobě věřitel (ten, komu dlužíš) chtít dluh vymáhat. Pošle ti právě na adresu upomínku o neplacení. V dnešní době, to může být emailem, či sms zprávou. Pokud se to opakuje a nadále dluh nesplácíš, může na tebe věřitel i podat žalobu k soudu.  Může to bohužel dojít až k exekuci. Exekuce je soudně vynucené splacení dluhů. Pokud ti soud nařídí dluh splatit, máš nějaký čas ještě dluh splatit (zpravidla 30 dní) a když to nesplatíš, exekutor (ten, kdo exekuci provádí) může zabavit peníze, které máš na účtu, nařídit nějakou srážku z tvého platu. Touto srážkou pak budeš dluh postupně splácet, a také může prodat nějaký majetek dlužníka.

Osobní bankrot

Pokud opravdu člověk nemá dostatek peněz, ani nic, co bys prodal, a tím pádem nemáš na to, aby daný dluh splatil, je možnost vyhlásit osobní bankrot. Podat žádost o osobní bankrot můžeš k soudu, který to buď schválí, nebo ne. Zaručíš se za to, že do pěti let splatíš nějakou částku, kterou určí soud, podle toho, co jsi schopný zvládnout, abys mohl zároveň i důstojně žít. Pokud to budeš splácet řádně, zbytek dluhu ti odpustí. Na to už je potřeba opravdu vyhledat odborníka, protože musíš splňovat nějaké podmínky, řádně to vyplnit a zaručit se za to, že dluh budeš splácet. Kam se můžeš obrátit, uvedeme níže.

Kam se obrátit o pomoc a radu?

Existují poradny, kam se můžeš obrátit, když máš nějaké dluhy. V poradně ti všechno vysvětlí, pomohou, s čím bude potřeba (jednání s věřitelem, vyplňování formulářů, vyhlášení osobního bankrotu….). Je super, když si nevíš rady si tam zajít, abys věděl/a, co a jak. Existují i linky, kam můžeš bezplatně zavolat a poradit. Níže uvedené odkazy jsou právně na dané poradny či linky.

https://www.oddluzeni-lehce.cz/poradna/pardubice

https://jakprezitdluhy.cz/help-linka/

https://www.obcanskaporadnapardubice.cz/

Vaše teréňačky Zuzka a Týna