Mikrotransakce ve hrách

Mikrotransakce ve hrách

21. 2. 2025
V dnešní době je hraní her jednodušší než dřív. Stačí Wi-fi nebo data a ani není potřeba kámoš, za chvíli můžeme gamesit akční střílečku nebo farmařit a petovat zvířátka. Každý z nás si někdy stáhnul hru do mobilu nebo na PC. Jenže někdy přijde ve hře chvíle, kdy se zvyšování levelu zpomalí, už nemůžeme urychlit hru nebo chceme jiný oblečení a dekorace pro svoje postavy. V tuhle chvíli nám hra nabízí za reálný peníze itemy (předměty) do hry nebo jiný výhody. Tomu se právě říká mikrotransakce, o kterých se dnes něco málo dočtete v našem článku.

 

O co jde

Ve hře jsou skutečný peníze zastoupené nějakou obrázkovou měnou. Jde třeba o hvězdičky, diamanty nebo srdíčka. Některé dostaneš při hraní, víc jich ale většinou získáš za skutečný peníze. Za to si můžeš koupit ve hře nový vzhled – skiny, truhličky s překvapením, nebo různá vylepšení do hry. V zásadě na tom není nic špatného, ale není dobrý tomu propadnout.

Kolik to stojí?

Někdy to může stát desítky ale klidně stovky kaček. Například za 99 Kč koupíte 500 herních drahokamů. Peníze se většinou strhnou z platební karty, která je napojená na obchod v mobilu nebo na Google Pay či Apple Pay.

Rizika

Některý hry tě tlačí nakupovat víc, než by měly. Je bez toho těžší vyhrávat. A vyhrávají zkrátka ti, co do toho dali víc peněz. Může to být náročný, ale takový hry by bylo lepší moc neprožívat, abys nepřišel o moc peněz.

Pokud používáš mobil rodičů nebo jsi přes ně přihlášený, můžeš jim utrácet peníze (!) a mít z toho pak průšvih, protože je skoro nemožný ty nákupy reklamovat. Navíc mnohdy ve hře není možný dohledat, kolik jsi vlastně utratil.

Vzniká na tom závislost! V některých hrách jsou lootboxy, neboli krabice či bedny, ve kterých jsou random (náhodný) výhry, který ti po otevření vypadnou. Může jít právě o skiny nebo jiný náhodný dekorace a úpravy. Tím, že jsou většinou cenově levnější a je tam to kouzlo překvapení a náhody, může to hráče strhnout k většímu nakupování. Tohle se dost podobá bouchání automatů nebo hraní rulety a dalším hazardním hrám, na kterých vzniká taky rychle závislost!

Co když už v tom lítám?

Není určitě špatný, se někomu svěřit. Někomu říct, že máš tenhle problém.

Taky by bylo na místě odinstalovat hru a dát od hraní pauzu. Je možný, že budeš mít nutkání a chuť to stáhnout nebo zapnout, ale když to překonáš, budeš se cítit lépe!

S tím souvisí taky to, že je fajn si určit, jak dlouho hraním strávíš za den, a snažit se to dodržovat.

Zkus se zabavit i jinak! Najdi si koníček, věnuj se třeba sportu, antistresovým omalovánkám nebo se jdi projít.

Můžeš se obrátit na nějakou organizaci nebo odborníky, co tomu fakt rozumí nebo si jen napsat o radu.

  • Mezi takové patří třeba NABERTE KURZ. Mají webovky nabertekurz.cz, kde mají chat nebo telefonní linku pro hráče nebo jejich blízký. Další je třeba NEPROHRAJ.se, kde se dočteš taky hodně zajímavých věcí k hraní.

Zajímá tě tohle téma? Přečti si o něm víc:

https://www.neprohraj.se/hrani-videoher/

https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/online-zavislosti/3443-rizika-spojena-s-tzv-loot-boxy

 

Tak co? Máš zkušenost s nějakou hrou, kde tě to táhlo k mikrotransakcím? Jsi spíš ten, co to neřeší? Pokud tě toto téma zajímá, neboj se na nás s čímkoliv obrátit.

Vaše teréňačky Zuzka a Simča