Overthinking
20. 9. 2024
Co to je overthinking?
Overthinking je vlastně nadměrné přemyšlení, spíše až takové obavy, sebeanalýza o nějakém problému. Je to o tom, že člověk nad něčím přemýšlí až tak moc, že to má pak na něj nějaký negativní dopad. Jeho mysl pak nedokáže přemýšlet o ničem jiném, a točí se ve smyčce neustálých negativních nebo úzkostných myšlenek. Nedá se to zastavit ani ovládnout. Mezi příznaky overthinkingu patří:
- Myšlenky, které se nechtějí uklidnit. Vaše mysl přeskakuje z jedné myšlenky na druhou, opakuje rozhovory nebo události. Jsou to vlastně takové nadbytečné myšlenky, typu co když…, co by se stalo, kdybych udělal/a něco jinak. Anebo dokola se opakující se myšlenky ve smyslu, nejsem spokojená v práci. Dále je o to o tom, že si rozhovor nebo událost člověk neustále dokola opakuje, přemýšlí na tím, a i když chce už přestat, nedokáže to, pořád se k tomu ty jeho myšlenky vrací. Takové myšlenky vyvolávají nepříjemné pocity.
- Neustále obavy – Člověk se cítí ustaraně a úzkostně. Začíná se nadměrně obávat věcí, které se ještě nestaly, a pravděpodobně se ani nestanou. Neustále ho svírají obavy z budoucnosti. V hlavě si vytváří různé černé scénáře a přemýšlí o všech, co kdyby a o následcích. Například, když jde na rande, přemýšlí na tím, že špatně dopadne, že to nebude ten pravý, že zmešká autobus, udělá něco trapného apod.
- Obtíže s rozhodováním – Člověk, který trpí overthinkingem, tak se bojí rozhodnout. I nejlepší rozhodování mu dělá problémy. Potřebuje na všechno rozhodování spoustu často a promýšlí ho do nejmenšího detailu.
- Problémy se soustředěním – Tím, že někomu přeskakuje mysl z jedné myšlenky na druhou, tak se pochopitelně pak hůře soustředí. Těžko se mu udrží pozornost. Místo toho, aby třeba četl, učil se na test, tak myslí na spoustu věcí, a nic dalšího se nemůže soustředit.
- Problémy se spánkem – je pochopitelné, že když člověk hodně přemýšlí, tak může mít i problém usnout. Jak neustále přemýšlí, tak nedokáže vypnout, anebo stačí jedna myšlenka, která ho napadne a už jí rozebírá, když leží v posteli a jde spát.
- Fyzické příznaky – Při overthinkingu se mohou objevit i nějaké fyzické příznaky, jako je bolest žaludku, bolest hlavy, nevolnost, pocení a bolest na hrudi.
- Deprese - Pokud u člověka overthinking probíhá opravdu často, tak to ovlivňuje i jeho náladu. Jde o to, že když člověk neustále rozebírá minulost, negativní události, nedostatky, domnělé neúspěchy, a je plný černých scénářů a obav z budoucnosti, může to všechno vést pocitům smutku, beznaděje až k depresi. Pokud máš tedy pocit, že s tím bojuješ a nevíš, co s tím, zkus vyhledat odbornou pomoc.
Jak můžeš zabránit overthingu?
- Uvědomit si, že overthinkuješ
Nejdřív je potřeba si uvědomit, že overthinkuješ. Nejlépe poznáš podle toho, že se točíš pořád dokola kolem jednoho tématu, nedokážeš myslet na nic jiného, a že u toho máš pořád jen nepříjemné pocity. Poznáš to i na těle, tím, že se cítíš napjatě, že tě bolí hlava, břicho, máš pocity na zvracení. Můžeš si položit například i tyto otázky, aby sis uvědomil/a, že overthinkuješ: Přináší mi přemýšlení o této záležitosti něco? Jak často o této věci přemýšlím? Jaké pocity to ve mně vyvolává.
- Identifikovat a zpochybnit škodlivé myšlenky
Rozpoznat negativní a úzkostné myšlenky je důležitý krok. Zeptej se sebe, jestli ty myšlenky jsou pro tebe nějakým způsobem užitečné anebo ne. Jestli u tebe vyvolávají jen obavy a úzkost, třeba myšlenky typu “Všechno se pokazí” nebo “Nejsem dost dobrý”. Takové myšlenky jsou většinou přehnané a nepravdivé. Myšlenky se nedají jen tak zastavit, ale můžeš kontrolovat, které myšlenky pustíš do hlavy a necháš se jimi ovládat, a které ne. Pak nastupuje to, že ty negativní myšlenky zpochybníš. Pokud se k tobě stahují negativní myšlenky, zkus se na to podívat více realisticky. Například, že se zeptáš, jaké máš důkazy o tom, že se stane to nejhorší, nebo, kdo ti řekl, že nejsi dost dobrý/á.
-
Najít to, co to spouští
Pak je důležité najít, co to vlastně spouští. Je to jedna myšlenka nebo přemýšlíš víc úplně o všem. Pokud poznáš, co to spouští, tak pokud se to stane příště znovu, lépe to rozeznáš, protože budeš vědět, že v podobných situacích, víc o věcech přemýšlíš.
4. Najděte svou strategii pro zkrocení své mysli
- Mluv sám/sama se sebou – jedna ze strategií je pokládat sami sobě otázky a zpochybňovat tak své negativní myšlenky. Otázky ve smyslu, k čemu mi tyhle myšlenky jsou? Pomáhají mi?
- Zaměřit se na to, co můžeš ovlivnit – zkus se zamyslet nad tím, co máš nebo nemáš v dané situaci pod kontrolou. Může to být třeba otázkou, co z toho, o čem přemýšlím, mám pod kontrolou a mohu s nimi něco dělat? Poté se na to, co můžeš ovlivnit, zaměř a ostatní nech být.
- Odvedení pozornosti – Je super, že člověk se dlouho nedokáže soustředit na víc věcí najednou. Takže pokud overthinkuješ, tak je dobré začít dělat něco jiného. Může to být úplně cokoliv. Relaxace, dechové cvičení, hry na mobilu, vyrábění, sportovní aktivita, čtení, poslech hudby. Prostě cokoliv, co ti pomůže odvést pozornost někam jinam.
- Dostaň to hlavy ven – Dostat to z hlavy ven můžeš třeba tím, že se ze svých myšlenek, obav vypíšeš. Můžeš si psát deník, básničky. Dát to na papír, může někomu opravdu pomoct.
- Odlož své obavy – Na to můžeš využít techniku odložení obav. Teď tady tu techniku popíšeme. Vyhraď si část dne, kdy se budeš dělat starosti. Takže si naplánuješ, když se svým obávám, budeš věnovat. V průběhu dne, když se objeví nějaké starosti, tak je nepotlačuj, ale řekni si, že je dočasně odkládáš stranou, a že se s nim vrátíš později. Můžeš si i zapsat. Poté až nastane ten čas, který sis na to vyhradil/a, tak můžeš o nich přemýšlet a hledat řešení.
5. Promluvte si s někým
Pokud třeba nezabere cokoliv, co jsme uvedly výše, je super, že si o svých obavách a myšlenkách, s někým promluvíš. Ten, komu víš, že může věřit. To, že ti řekne i jiný pohled než máš ten svůj, může hodně pomoct. Popřípadě pokud to nejde, klidně vyhledej i terapeuta.