Úpal a úžeh

Úpal a úžeh

23. 8. 2024
S úžehem a úpalem se můžeme setkat v horkých letních dnech. Jedná se o zdravotní komplikace, které ti mohou znepříjemnit léto. Proto si v dnešním článku povíme, jak zabránit těmto zdravotním komplikacím, a co dělat, kdybys náhodou, úžeh nebo úpal měl/a.

 

Rozdíl mezi úžehem a úpalem

Nejdřív je důležité vysvětlit, jaký je rozdíl mezi úžehem a úpalem. Úpal můžeš mít jen z velkého horka. Není k tomu potřeba přímé slunce, ale stačí jen právě to horko. Kvůli vysokým teplotám dojde k přehřátí organismu. Zatímco úžeh právě vzniká působením přímého slunce. Může to být tehdy, když si zapomeneš vzít pokrývku hlavy, když je vedro a svítí sluníčko. Úpal a úžeh mají společné tedy to, že vznikají působením vysokých teplot, ale za úžeh mohou vždy sluneční paprsky.

Co je to úpal?

Úpal je přehřátí organismu, k němuž může dojít i bez přítomnosti slunečního záření. Pokud je tělo dlouhodobě vystaveno vyšším teplotám, může dojít k přehřátí a hlavně i ztrátě tekutin. Tělo se pak nedokáže dostatečně ochlazovat a dochází k úpalu. Příznakem je nevolnost, bolest hlavy, zrychlené dýchání, zmatenost, zrychlený tep. Mohou se objevit i křeče a horečka kolem 40 °C, kdy hrozí upadnutí do mdlob a do šoku. Pokožka ale bývá často studená. Na to pozor!!

První pomoc při úpalu?

  • Nejdříve je potřeba člověku snížit teplotu. Je dobré jít do místnosti, která je chladná, a ve stínu, ale zase ne hodně chladná s klimatizací a s průvanem. To by člověka mohl dostat do šoku.
  • Dotyčného pohodlně usadit a podložit nohy.
  • Zbavit se přebytečného oblečení.
  • Může pomoct i studená sprcha nebo kbelík se studenou vodou na nohy. Dále také mokrý ručník na čelo, nebo na tělo (třísla, podpaží).
  • Pokud se podaří člověka zchladit, je dobré mu dát vlažný nápoj, nejlépe nápoj s minerály (iontové nápoje, minerální vody, slazený vlažný čaj). Nápoj by neměl ale být až moc studený, a pití podávat postupně po malých dávkách. Určitě mu nedávat velké množství tekutin naráz, stačí drobné doušky.
  • Pokud dotyčný upadne do šoku či do mdlob, neváhej zavolat sanitku!

Co je to úžeh?

Úžeh je vlastně přehřátí organismu, hlavně mozku, a vzniká při pobytu na přímém slunci. Příznaky úžehu se ale mohou projevit se zpožděním i několika hodin, často to bývá v noci. Úžeh je také často doprovázen spálenou kůží od slunce.  Příznakem je bolest hlavy, nevolnost, vysoká horečka se zimnicí, a můžou to být až mdloby.

První pomoc při úžehu

  • Úžeh se vlastně ošetřuje stejně, jako úpal, jen je dobré popřípadě spálenou pokožku zklidnit a zchladit pomocí panthenolu.
  • Opět pokud dotyčný upadne do šoku či do mdlob, neváhej zavolat sanitku!

Jak dlouho trvá úpal a úžeh?

Záleží na tom, jak rychle se přijde na to, že se jedná o úpal nebo úžeh. Pokud se na to přijde včas, ty akutní příznaky by měly odeznít během několika hodiny. Ale dlouho pak trvá, než se tělo dostane do normálu, tak přibližně 3 dny. Proto je dobré se vyhnout dalšímu pobytu na slunci a horku.

Prevenci proti úžehu a úpalu

Nejlepší je když úžehu a úpalu budeš předcházet. A jak na to. Nejzákladnější věc, kterou můžeš udělat je, pít dostatek tekutin. V létě je to opravdu důležité. Dále zkus omezit pohyb na přímém slunci, a to hlavně mezi jedenáctou a třetí hodinou. I když je jasné, že to někdy někde, a proto je potřeba se chránit, když se vystavuješ přímého slunci. Určitě tím, že budeš používat opalovací krém. Opalovací krém totiž chrání pokožku před UV zářením, a zabrání tak spálení, rakovině kůže, dokonce i předčasnému stárnutí. Opalovací krémy mají různé SPF faktory. Čím vyšší faktor, tak tím dokáže lépe chránit před UV zářením. Je dobré volit SPF faktor od 30-50. Záleží na tom, jestli se budeš pohybovat v Čechách nebo u moře, u moře je lepší mít vyšší faktor. Také záleží na tom, jaký typ pokožky máš. Pokud máš světlejší pleť a snadno se spálíš, raději bys měl/a používat i padesátku vždycky. Nezapomeň se také pravidelně mazat, nestačí jen jednou za den, a když jdeš do vody, raději se namazat poté znovu. Opalovací krém neznamená, že se neopálíš!! Opalovací krém na to vůbec nemám vliv!!! Pokud se budeš pohybovat na přímém slunci, je dobré mít pokrývku hlavy a také sluneční brýle. Sluneční brýle nejsou jen módní doplněk, ale chrání naše oči také před zářením. Záření totiž může i poškodit zrak. A vyhnout se úpalu a úžehu můžeš i tím, že v horku a slunci, nebudeš vykonávat nějak fyzicky náročné aktivity.

 

Vaše teréňačky Zuzka a Týna

 

X